Renovering av hemsida pågår!

Våra Tjänster

Elinstallation

ROT

Nätverksinstallation

Smarta Hem


Vi erbjuder helhetslösningar inom elinstallationer och nätverksinstallationer, vi utför ROT arbeten och kan erbjuda lösningar inom smarta hem.


Om oss

Vår Historia

Jowa El & Bygg AB bildades 1 januari 2009 av Joachim Wanrop och Joakim Wassberger.
Joachim Wanrop hade då drivit enskild firma sedan 2003 och Joakim Wassberger sedan 2007.
De båda företagarna utförde elinstallationer och byggnationer, de hade ett tätt samarbete redan då och de beslöt sig därför 2008 för att starta ett aktiebolag tillsammans.

I Januari 2015 beslöt vi att vi skulle gå ifrån byggnation och böt därför namn till Jowa Elektriska AB.
Företaget har idag fyra anställda och företagets två ägare kompletterar varandra på ett mycket bra sätt med dess olika yrkeserfarenheter samt deras olika intressen i livet.
Företaget har sitt säte i Upplands Väsby men arbeten utförs inom hela Stor-Stockholm.

Företaget innehar F-skatt samt är fullförsäkrat.

Våra anställda

Joachim Wanrop

Projektledare
Elsäkerhetsansvarig
073-7777309
joachim@jowael.se

Joakim Wassberger

Projektledare
Arbetsmiljöansvarig
070-9191951
joakim@jowael.se

Pawel Wolski

Montör
073-3613443
pawel@jowael.se

Miroslaw Dychala

Montör
070-1430801
miroslaw@jowael.se

Elias Wanrop

Montör
070-4986690
elias@jowael.se

Viktor Kock

Montör
070-9911963
viktor@jowael.se

Alla våra montörer är certifierade. Samt att företaget innehar El-behörighetsbevis från Elsäkerhetsverket och är anslutet till EIO.

Referenser

Unibail Rodamco

Mall of Scandinavia

CWS Boco

Märsta Tvätteriet

Ninolab

Johan Almqvist

Kontakta oss


Företag:


Jowa Elektriska AB
Finvids Väg 2
194 47 Upplands Väsby
Orgnr: 556774-1250

Kontaktuppgifter:


Tel: 08-59072723
Epost: info@jowael.se

Öppettider:
Mån-Tors: 06.30 - 16.00
Fre: 06.30 - 14.00